ایمپلنت فوری

Posted on

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری روش درمانی ایمپلنت است که در آن تاج موقتی اندکی بعد از جایگذاری ایمپلنت در استخوان فک، روی ایمپلنت گذاشته میشود . معمولا این دندان جایگزین موقتی به دقت شکل داده می شود به صورتی که در تماس با دندان در جهت  مقابل قرار نمی گیرد و صرفا برای زیبایی لبخند میباشد  تا زمانی که تاج دائمی جایگزین آن شود .

 

ایمپلنت فوری

عملکرد ایمپلنت فوری :

دندانپزشک با استفاده از سی تی اسکن میتواند ایمپلنت فوری دندان را با دقت در استخوان فک جایگذاری کند. آچار ترک مخصوصی مقدار گشتاور ایمپلنت در هنگام جایگذاری را اندازه می گیرد. ایمپلنت فوری باعث می شود بتوان ایمپلنت را تحت شرایط ایده آل در مقدار مناسب استخوان سالم جایگذاری کرد.

مدت زمان جوش خوردن در ایمپلنت فوری به اندازه ایمپلنت های مرسوم مهم است  و ماهها طول می کشد تا فرایند یکپارچگی استخوان انجام شود. یکپارچگی استخوان (استئو اینتگریشن) فرایندی میباشد  که بافت جدید استخوان فک در اطراف پست ایمپلنت ساخته میشود  و ارتباط مستقیم و کامل بین ایمپلنت و استخوان ایجاد می شود که باعث محکم شدن ایمپلنت در جای خود می شود.

تحقیقات نشان داده اند که عدم اختلال در فرایند یکپارچگی استخوان حیاتی است به صورتی که حتی حرکات میکروسکوپی در ایمپلنت فوری می تواند مشکلاتی در اتصال بین پست و استخوان به وجود آورد و مهار این حرکت برای موفقیت ایمپلنت فوری ، الزامی است. برای جلوگیری از حرکت ایمپلنت فوری چندین راه وجود دارد: یا چند ایمپلنت به یکدیگر اسپلینت می شوند و یا ترتیبی داده می شود که دندان جایگزین تک ایمپلنت با دندان های مقابل تماسی نداشته باشد و فشاری به آن وارد نشود.

اگر چه جلوگیری از هر حرکتی در پست ایمپلنت دندان در دوره ی جوش خوردن مهم است  اما برخی تحقیقات نشان داده اند که اعمال مقداری نیرو به ایمپلنت امکان دارد  مفید باشد چون رشد سلول های جدید استخوانی در اطراف پست ایمپلنت فوری را تسریع می کند ولی این فشارها باید با پارامترهای دقیق اعمال شود تا موفقیت آمیز به عمل آید .

 

عملکرد ایمپلنت فوری :

روش جایگذاری ایمپلنت فوری :

درمان با مشاوره شما با دندانپزشک آغاز میشود . دندانپزشک باید تمام سوابق پزشکی و دندانی شما را پیش از انجام آزمایش های تشخیصی بداند.

این آزمایش ها شامل عکس، پرتوی ایکس از دندان و سی تی اسکن. داده های به دست آمده از این آزمایش ها باید آنالیز شود تا کیفیت استخوانی که قرار است ایمپلنت  را احاطه کند، بررسی  شود.

بعضی از دندانپزشک ها این فرصت را در اختیار بیماران قرار می دهند که عکس های دهانشان را ببینند. این تصاویر می تواند درک بهتری از درمان های توصیه شده را در اختیار بیمار قرار دهد.

یک نکته مهم در این درمان این است که باید استخوان به اندازه ای  وجود داشته باشد تا پست ایمپلنت به خوبی پشتیبانی شود و اطمینان حاصل شود که دندان جایگزین شده طبیعی به نظر آید.

در صورتی که استخوان به اندازه ی  وجود نداشته باشد، اغلب با پیوند استخوان این مشکل پیش از جایگذاری ایمپلنت فوری حل خواهد شد . همچنین بافت لثه برای احاطه کردن ایمپلنت و تاج باید کافی باشد زیرا این امر بر زیبایی کار تاثیر گذار میباشد . معمولا بیمار میخواهد تاج ایمپلنتش مثل یک دندان طبیعی از لثه بیرون بزند.

بافت لثه را در صورت لزوم می توان از مکان دیگری در دهان پیوند زد. در این مرحله دندانپزشک بهترین محل را برای ایمپلنت فوری در نظر قرار میدهد و اندازه مناسب ایمپلنت را معین میکند .

 

فواید و خطرات ایمپلنت فوری:

هیلینگ کپ (healing cap) بافت نرم اطراف ایمپلنت را تشکیل میدهد  و آن محل را برای قرار گیری تاج دائمی، آماده می کند.

فواید ایمپلنت فوری عبارت است از:

 

فواید ایمپلنت فوری عبارت است از:

 

 کاهش مدت درمان: با ایمپلنت فوری ، جایگزین تقریبا فوری دندان جلویی را امکان پذیر میسازد . در روش ایمپلنت های مرسوم اغلب سه تا شش هفته ماه طول خواهد کشید  تا درمان کامل شود. در نتیجه بسیاری افراد ترجیح می دهند از گزینه های سریع تر مثل بریج استفاده کنند هر چند کارایی آن کمتر است و فواید ایمپلنت مانند محافظت از استخوان فک را نخواهد داشت.

 تنها یک جراحی نیاز است: ایمپلنت فوری ، اباتمنت و تاج موقتی همه در یک مرحله جراحی  انجام میشود  که این امر زمان کلی درمان را تا حد قابل توجهی کم میکند . در این روش نیازی نیست که بعد از سه تا شش ماه از جایگذاری ایمپلنت، دوباره لثه شکافته شود تا اباتمنت و تاج بر روی آن متصل شود.

بافت لثه با تاج هماهنگی پیدا می کند: در روش مرسوم ایمپلنت فوری، هیلینگ کپ استوانه ای بر روی ایمپلنتی که تازه کاشته شده است، قرار می گیرد تا بافت لثه را فرن میدهد . در ایمپلنت فوری بافت لثه را با تاج موقتی می توان شکل داد که از لحاظ شکل بیشتر به تاج دائمی شباهت دارد بنابراین بافت لثه با تاج دائمی هماهنگی بیشتری دارد و نتیجه کار از نظر زیبایی بهتر میشود .

عدم نیاز به دندان مصنوعی موقتی یا تحمل کردن ظاهر بی دندان: در ایمپلنت فوری تاثیر فیزیکی و روانی از دست دادن دندان با جایگزینی سریع آن خیلی کم میشود  به صورتی که دیگر نیازی به دندان مصنوعی متحرک و یا تحمل ظاهر بی دندان در دوره جوش خوردن وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *