ایمپلنت

Posted on

ایمپلنت

ایمپلنت دندانی یکی از روش های دائمی ترمیم دندان میباشد  که در زمینه ی دندان پزشکی شناخته شده است و توسط یک ایمپلنتولوژیست باید انجام گیرد .

 

ایمپلنت

 

همچنین تغییر بزرگی در زندگی و ظاهر فرد ایجاد میکند و در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان و مراقبت های روتین را به خوبی حفظ کند ، بسیار محکم میباشد  و تقریبا تا آخر طول عمر قابل استفاده میباشد .

امروزه خوشبختانه ایمپلنتهای دندان ، مشکلات بی دندانی را بسیار آسان و رفع نموده است . از دست  دادن یک یا چند دندان، مسئله ای است که برای بسیاری از انسان ها سخت و حتی غیرقابل تحمل میباشد ، ولی به علت های  متعدد احتمال روبرو شدن با مشکلات بی دندانی وجود دارد.

مشکلی که تا چندی پیش راهی جز استفاده از دندان های مصنوعی وجود نداشت . این دندان ها به علت  شکل ظاهری و مشکلات دیگری که داشت، مورد رضایت مریض نبوده است .

از دست دادن یک یا چند دندان تاثیر زیادی در چهره و مهم تر از آن در روحیه و اعتماد به نفس اشخاص  دارد.

 

بازگشت توانایی های فرد

با استفاده از ایمپلنت های دندانی و همچنین یک متخصص ایمپلنتولوژیست می توان علاوه بر بازگشت توانایی جویدن توسط خود فرد ، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد برمیگرداند .

کاشت ایمپلنت ها در بانوان از سن ۱۵ سالگی و در آقایان از سن ۱۸ سالگی قابل انجام میباشد .

ایمپلنتولوژی حاصل آخرین تحقیقات و تکنولوژی های نوین  دنیا است. قرار دادن ایمپلنتهای دندان در فک، درمان چندان سختی نیست که عارضه ای در بر داشته باشد .

ایمپلنت دندانی همان نقش دندان های اصلی را تا پایان عمر برای بیمار دارد . از میان روش های مختلف جایگزینی ریشه دندان، این روش جایگزین کامل محسوب می شوند، زیرا  هم شامل  ریشه و هم تاج دندان میشود .

ایمپلنت دندان چیست ؟

نوعی پایه تیتانیومی است که با سلول های بدن سازگار است . از ایمپلنت های دندانی برای دندان های از دست رفته جایگزینی مناسب میباشد بعد  از قراردادن آن توسط ایمپلنتولوژیست در داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به آن جوش خواهد خورد .

ایمپلنت دندان چیست ؟

 

 

 

زمان مورد نیاز برای جوش خوردن ایمپلنت دندانی:

با توجه به این که شرایط دندان ها در فک بالا و و پایین متفاوت است ، زمان درمان نیز در آن هاتفاوت دارد . حدود ۲ تا ۳ ماه برای درمان ایمپلنت در فک پایین و بالا نیاز است تا به مرحله سلامت کامل برسد.

البته این یک قانون کلی میباشد  و امکان دارد  در بیماران مختلف با توجه به سن، جنسیت، میزان سلامت و توانایی جسمی آن ها دوره درمان کم یا زیاد شود.

به طور مثال  در صورتی که در فک بالا لیفت سینوس انجام شده باشد، یک ماه به  زمان گفته شده اضافه می شود تا استخوان جدید به تراکم بیشتری برسد.

همچنین انواع گرافت استخوانی و یا اسپیلیت کردن استخوان نیز در تعیین مدت زمان درمان آن تاثیر گذار است . در صورتی که استخوان تراکم کمتری داشته باشد، مدت دوره ی درمان افزایش می یابد.

اجزای ایمپلنت عبارت اند از:

پایه تیتانیومی

این بخش به صورت یک پیچ میباشد که درون لثه بیمار قرار داده میشود  و پس از مدتی با استخوان فک پیوند برقرار کرده و عضوی از بدن خواهد شد .

پایه تیتانیومی به واسطه آباتمنت به قسمت تاج وصل میشود .  زمانی که بین تاج و پایه اتصال برقرار می شود، پدیده Cold Welding و یا جوش سرد به وقوع میپیوندد که دو جدا کردن آنها به آسانی انجام نمیگیرد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *