تجویز سمعک

Posted on

تجویز سمعک

تجویز سمعک مناسب در رضایتمندی افراد بسیار تاثیر گذار است . با توجه به تنوع سمعکها، برند های فراوان و کاربرهای متفاوت سمعکها یک ادیولوژیست مجرب با شناختی که از انو اع سمعک های و قابلیتهای آنها دارد و نیز شناختی که از ساختمان گوش و شنوایی دارد می تواند مناسب ترین فردی باشد که شما را در انتخاب سمعک کمک می کند.

 

 

 

تجویز سمعک

 

 

 

ایجاد انگیزه در استفاده کننده از سمعک و به وجود آوردن نگرش منطقی و صحیح نسبت به سمعک، هنر یک متخصص شنوایی کار آزموده هنگام تجویز سمعک است.

 

 

پس از تست شنوایی سنجی اولیه و مشخص شدن میزان افت شنوایی فرد وبا توجه به نوع زندگی، حوزه کاری، محیط فعالیت، افکار و سلیقه آنها  می توانید از مشاوران متخصص در زمینه شنوایی سنجی کمک بگیرید و بهترین انتخاب سمعک را داشته باشید.

 

عوامل موثر بر تجویز سمعک

 

عوامل زیادی وجود دارد که احتمال موفقیت یا عدم موفقیت استفاده از سمعک را می تواند رقم بزند عواملی چون کم شنوایی، نوع تجویز سمعک، امکانات سمعک ها ، تنظیم های اولیه و تنظیم هایی نهایی ، تایید سودمندی سمعک با استفاده از وسایلی که به صورت فیزیکی میزان شدت و کیفیت صدا را تشخیص می دهند که هریک از این موارد در تجویز سمعک  تاثیر گذار خواهد بود.

 

یک نکته بسیار مهم دیگر این است که از آنجایی که کم شنوایی در افراد مختلف تظاهرات بالینی متفاوتی خواهد داشت لذا از اولین مرحله انتخاب سمعک تا آخرین مراحل تنظیم سمعک، برای یک فرد با فرد دیگر متفاوت خواهد بود و یک نسخه واحد را نمی توان برای همه افراد کم شنوا انتخاب کرد.

 

لذا تبحر و مهارت ادیولوژیست هم کاملا در این قضیه نقش خواهد داشت بهترین و تخصصی ترین تجویز سمعک از یک متخصص شنوا سنج ماهر کمک بگیرید.

 

 

 

 

 

 

تجویز سمعک توسط ادیولوژیست

 

طبق قوانین نظام پزشکی تنها ادیولوژیست (audiologist)  ها هستند که مجوز تجویز سمعک را برای افراد دارند.. استفاده از بهترین برندهای حال حاضر دنیا و آشنایی با تمامی مارک ها و انواع سمعک، و همچنین خدمات پس از فروش شرکت های مختلف تنها توسط ادیولوژیست به شما معرفی می شود .

 

باید یاد آور شویم که صرفا استفاده از سمعک های گران ضامن  رفع مشکل شنوایی افراد نخواهد بود و قطعا مهارت و شناخت ادیولوژیست درزمینه تجویز سمعک از ارکان اصلی تجویز مناسب و سودمندی  سمعک، برای افراد استفاده کننده خواهد بود.

 

 

 

تجویز سمعک های مختلف

 

تجویز انواع سمعک شامل سمعکهای نامرئی , داخل گوشی , پشت گوشی , جیبی و عینکی توسط ایدولوژیست انجام می شود . سمعکها با در نظر گرفتن مشخصات شنوایی هر فرد و با در نظر گرفتن انتظارات شخص مصرف کننده تجویز می شوند.

کوچکترین , مدرنترین , قوی ترین سمعکها با استفاده از جدیدترین سخت افزارها و نرم افزارهای تخصصی تجویز سمعک ارائه می شوند .

تجویز سمعک مبنی بر اصول حرفه ای و استاندارد های بین المللی پیشرفته ترین دستگاه تجویز سمعک اندازه گیری گوش واقعی می باشد که توسط این دستگاه تقویت حاصل از سمعک در حالتی که سمعک بر روی گوش بیمار است اندازه گیری می شود.

 

 

 

 

 

 

میزان تقویت سمعک متناسب با افت شنوایی فرد در فرکانسهای مختلف تنها توسط ایدیولوژیست انجام می شود.زیرا تقویت بیش از حد موجب آسیب بیشتر به سیستم شنوایی می شود و تقویت کم و نا کافی پاسخگوی نیاز شنیداری فرد کم شنوا نخواهد بود .

 

 

مراحل تجویز سمعک

مراحل تجویز سمعک شامل آزمایش شنوایی- جلسه مشاوره سمعک- قالبگیری- تنظیم سمعک می باشد که در اینجا به ور مختصر توضیح داده شده است

آزمایش شنوایی

دراین مرحله شنوایی فرد اندازه گیری می شود میزان و نوع کم شنوایی او  تعیین می گردد و مشخص می شود که فرد در شنیدن چه صداهایی مشکل دارد.

 

جلسه مشاوره سمعک

در این جلسه ادیولوژیست با توجه به افت شنوایی و جنبه های دیگر سمعک مناسب را به شما پیشنهاد خواهد کرد.

این انتخاب معمولاٌ متناسب با وضعیت شنوایی، سلیقه و بودجه، سوابق پزشکی فرد ، مشخصات فیزیکی، محدودیت ها،میزان توانایی و مهارت و نوع فعالیت شما می باشد.

قبل از سفارش سمعک باید در مورد مشخصات سمعک پیشنهادی، قیمت آن، دوره ی استفاده آزمایشی از سمعک، آموزشهای لازم، شرایط ضمانت، سرویس و خدمات پس از فروش، اطلاعاتی کسب نمایید.

 

 

قالبگیری

برای تهیه  سمعک باید از گوش فرد  یک قالب اولیه تهیه گردد. تهیه قالب اولیه به منظور به دست آوردن شکل دقیق مجرا و گوش خارجی می باشد.

معمولا قالبگیری بدون درد است برای قالبگیری از خمیر نرمی استفاده می شود که به داخل گوش تزریق شده و بعد از چند دقیقه خمیر سفت می شود و به آسانی از گوش خارج می گردد. این قالب اولیه برای ساخت قالب اصلی و یا سمعک به محل ساخت ارسال می گردد.

 

 

تنظیم سمعک

پس از آماده شدن سمعک، مرحله  تنظیم سمعک  آغاز می شود. دراین جلسه سمعک بر روی گوش فرد گذاشته شده و تست هایی به عمل می آید تا وضعیت شنوایی فرد با استفاده از سمعک بررسی گردد. درجه بلندی و کیفیت  اصوات و غیره در سمعک آنالوگ به وسیله trimmer و در سمعک های دیجیتال با استفاده از کامپیوتر تنظیم می گردد. در این جلسه ادیولوژیست طریقه استفاده دقیق و نگهداری از سمعک را به شما آموزش خواهد داد . در طول دوره آموزشی،  ممکن است  نیاز باشد چند جلسه برای رفع مشکلات احتمالی با تنظیمات مجدد به کلینیک مراجعه نمایید.

 

 

تجویز سمعک در کودکان

تجویز سمعک در کودکان ، هنگامی که کودکی با کم شنوایی متولد می شود. تهیه ی زودهنگام سمعک به منظور افزایش مهارت شنیداری کودک و یادگیری مهارتهای زبانی امری ضروری است. شواهد نشان می دهد که سمعک ها بهتر است که قبل از سن شش ماهگی برای نوزادن تهیه شوند.

 

 

 

 

 

تجویزسمعک مناسب

 

تجویز سمعک مناسب جزو ارکان اولیه برای خرید سمعک است؛ لذا در انتخاب کلینیک و محل خرید سمعک دقت لازم را داشته باشید.

همان گونه که می دانید هدف از خرید سمعک، صرفا خرید سمعک نیست یقینا برطرف کردن مشکل شنوایی است. لذا اگر صرفا قیمت سمعک در نظر گرفته شود و کسی که سمعک را برای شما تجویز می­‌کند در نظر گرفته نشود هر چند از سمعک­های با بالاترین قیمت استفاده شود ممکن است رضایت صددرصدی حاصل نشود. آنچه که باعث استفاده بهینه از سمعک می‌شود تنظیم علمی سمعک یا به عبارت دیگر تجویز صحیح سمعک است.

 

تجویزسمعک مناسب

 

تجویز سمعک مناسب جزو ارکان اولیه برای خرید سمعک است؛ لذا در انتخاب کلینیک و محل خرید سمعک دقت لازم را داشته باشید.

همان گونه که می دانید هدف از خرید سمعک، صرفا خرید یک سمعک نیست. یقینا برطرف کردن مشکل شنوایی است. لذا اگر صرفا قیمت سمعک در نظر گرفته شود و کسی که سمعک را برای شما تجویز می­‌کند در نظر گرفته نشود هر چند از سمعک­های با بالاترین قیمت استفاده شود ممکن است رضایت صددرصدی حاصل نشود. آنچه که باعث استفاده بهینه از سمعک می‌شود تنظیم علمی سمعک یا به عبارت دیگر تجویز صحیح سمعک است.

 

تجویز سمعک

 

تجویز انواع سمعک

از انواع رایج سمعک می‌توان به سمعک دیجیتال، سمعک آنالوگ، سمعک پشت گوشی، سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی اشاره کرد.

 

تجویز سمعک پشت گوشی

سمعک پشت گوشی در بخش لاله گوش قرار گرفته و با یک لوله به قالب داخل کانال گوش انتقال پیدا می کند. سمعک پشت گوشی دارای انواع مختلفی از نظر رنگ، طرح، اندازه هستند.

در این نوع سمعک ، سمعک های بزرگ از قدرت بیشتری در بخش شنیداری برخوردار می باشند. در گذشته سمعک های پشت گوشی به علت طرح نازیبایی که داشتند سبب می شد که مردم کمتر تمایلی به استفاده از این نمونه ها داشته باشند، اما امروزه این مشکل حل شده و سمعک های پشت گوشی با ظاهری زیبا و دید مناسب در دسترس همه افراد می باشد.

از این نوع سمعک ها برای کم شنوایی شدید نیز می توان استفاده کرد   این نوع سمعک ها برای تمامی افراد و در تمامی سنین مورد استفاده قرار می گیرند.  وافرادی که به دلیل تولید بیش از حد جرم گوش نمی توانند از سمعک های داخل گوشی استفاده کنند، می توانند به راحتی از این نوع سمعک ها استفاده کنند.

 

تجویز سمعک

 

تجویز سمعک داخل گوشی

سمعک داخل گوش از نمونه سمعک هایی می باشد که جهت برقراری ارتباط شنیداری بهتر در داخل گوش قرار می گیرد.  سمعک داخل گوش به اسم سمعک ITE نیز گفته می شود و به معنای داخل گوش است.

این نوع سمعک ها به شکل سفارشی ایجاد شده و با توجه به رنگ پوست هر فرد ایجاد می گردد. انواع سمعک های داخل گوش را می توان به ۴ دسته طبقه بندی نمود، از جمله سمعک های نامرئی داخل کانال، سمعک کاملا داخل کانال، سمعک داخل کانال، سمعک داخل گوش half shell , full shell می توان اشاره کرد.

این سمعک ها برای افرادی مناسب هستند که کم شنوایی خفیف یا متوسط دارند. همچنین افرادی که نمی خواهند سمعکشان مشخص شود، می توانند از این نوع سمعک ها استفاده کنند، زیرا در داخل گوش افراد قرار دارد وقابل مشاهده نیست

 

تجویز سمعک نامرئی

تجویز سمعک های نامرئی بر اساس اصولی پایه ریزی شده است. افرادی که تمایل به استفاده از این سمعک ها را دارند باید جزو افرادی نباشند که با محدودیت استفاده از سمعک های نامرئی روبرو هستند. به طور کلی می توان گفت فرد پس از مراجعه به متخصص شنوا سنجی  از نظر شنوای مورد ارزیابی قرار می گیرید چنانچه کم شنوایی در حد متوسط باشد در صورت داشتن سایر شرایط لازم می تواند از این سمعک استفاده کند.

 

البته این نکته را نیز در نظر بگیرید که هر چه کانال گوش فرد بزرگتر باشد ساخت بهتر و کوچکتری امکان پذیر است.  در کودکان به علت رشد مجرا و نیاز به ساخت دوره ای سمعک، تجویز این سمعک ها توصیه نمی شود. پس از ارزیابی شنوایی، قالبگیری از گوش فرد انجام می شود. مهارت و تجربه متخصص شنوا سنجی  در این مرحله  بسیار مهم است چرا که یک قالبگیری نامناسب باعث ساخت سمعک نامناسب می شود.

 

بعد از اینکه قالب گرفته شد سمعک بر اساس این قالب ساخته می شود. مرحله بعد تنظیم اولیه سمعک و دستورالعمل های لازم برای استفاده و عادت کردن به این سمعک ها است. مرحله نهایی شامل تنظیم نهایی بعد از یک بازه زمانی متغییر خواهد بود. چکاب های دوره ای سالانه هم برای این سمعک ها بهتر است انجام شود.  پس به صورت خلاصه مراحل زیر برای تجویز یک سمعک نامرئی انجام می شود.

 

مراحل تجویز سمعک نامرئی

-بررسی شرایط لازم برای تجویز سمعک نامرئی

-قالبگیری از گوش فرد با ویژگی های سمعک نامرئی

-ساخت سمعک نامرئی در لابراتوار شرکت ها

-تنظیم اولیه سمعک  با حضور خود فرد

-تنظیم نهایی بعد از بازه زمانی متغیر با شرایط هر فرد

 

صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *