تعمیر سمعک

Posted on

تعمیر سمعک

تعمیر سمعک نیز مانند هر وسیله ی دیگری، بهتر است بطور مرتب انجام شود، تا سمعک شما به خوبی ودرستی  کار کند. بعضی از مشکلات سمعک به راحتی قابل تشخیص بوده و شما می توانید خیلی سریع، ساده و آسان آن را پیدا کرده و برطرف کنید.

 

 

 

تعمیر سمعک

 

 

اما بعضی از مشکلات سمعک ممکن است برای شما هزینه برباشد  و حتی ممکن است ناچار شوید یک سمعک جدید بخرید. تعمییرات رایجی برای سمعک وجود دارد که به برخی از این موارد اشاره شده است.

 

 

تعمیر سمعک و خرابی میکروفون

میکروفون سمعک وظیفه جمع آوری صدا را بر عهده دارد.به هر دلیلی ممکن است  دهانه میکروفون مسدود شود. میکروفون قطعه الکتریکی است که می تواند اسیب ببیند و خراب شود. در صورت خرابی میکروفون، صدای سمعک ضعیف می شود.

در مواردی که صدای سمعک ضعیف شده است اگر با تعویض باتری، سمعک به حالت طبیعی بازنگشت بهتر است به کلینیک شنوایی شناسی مراجعه کنید. شنوایی شناس در صورت مسدود بودن دهانه میکروفون، اقدام به تمیزی سمعک می کند و در صورت خرابی میکروفون، سمعک جهت تعمیرسمعک به نمایندگی های تعمیر و یا شرکت مربوطه ارجاع داده می شود.در مورد بقیه قطعات سمعک نیز به همین شیوع عمل شود.

 

 

شرایط و نحوه تعمیر سمعک

 

با توجه به این که سمعک‌ها وسایل الکترونیکی هستند ممکن است پس از مدتی نیاز به سرویس و تعمیر داشته باشند. شرایط و نحوه استفاده از سمعک و نحوه نگهداری از سمعک در طول عمر سمعک تأثیر مستقیم دارد.

معمولا سمعک‌هایی که به درستی استفاده شوند و به صورت دوره‌ای سرویس شوند نیازی به تعمیر نخواهند داشت در حال حاضر برای سمعک‌های دیجیتال ۲ تا ۳ سال گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش ارائه می‌شود.

در طول مدت زمان گارانتی سمعک به طور رایگان سرویس تنظیم و تعمیر می‌شود و در طول مدت خدمات پس از فروش این اطمینان به مراجعه‌کنندگان داده می‌شود که قطعات سمعک تعمیر شود.

 

برای افزایش طول عمر سمعک باید به نکات زیر توجه کرد

-از باطری‌های استاندارد برای سمعک خود استفاده کنید.

-سمعک را در معرض رطوبت و محیط‌های پر از گرد و خاک و غبار قرار ندهید.

-سمعک را در معرض اشعه‌های MRI و سی تی اسکن و رادیولوژی قرار ندهید.

-مراقب باشید سمعک آسیب فیزیکی وارد نشود.

-در سمعک‌های داخل گوشی مرتباً جلوی فیلتر سمعک را با برس و فرچه مخصوص تمیز کنید تا جرم گوش وارد بلند‌گونشود و در صورت لزوم فیلتر سمعک را تعویض کنید. تا نیاز به تعمیر سمعک پیش نیاید .

تعمیر سمعک  در بیشتر مواقع شامل تعویض رسیور(بلندگو) تعمیر و تعویض میکروفون و تعمیر و ترمیم پوسته سمعک تعمیر و ترمیم باطری سمعک تعمیر هوک و یا تعویض سیم کشی سمعک و یا تعویض آمپلی‌فایر شود.

 

 

قبل از تعمیر سمعک موارد زیر را چک کن

-بررسی کنید که باتری را به درستی در سمعک تان قرار بدهید

-مطمئن شوید باتری سمعک خالی نباشد.

-ولوم کنترل صدای سمعک را چک کنید که کم نشده باشد و یا خودبه خود کم و زیاد نشود.

-اگر سمعک تان پشت گوشی است از سالم بودن لوله و شلنگ سمعک خود اطمینان داشته باشید.

-اگر احتمال وجود جرم در قالب و یا سری سمعک را دارید، با فرچه ی مخصوص سمعک آن را تمیز کنید.

 

تعمیر سمعک

تعمیر سمعک به دلیل تغییرات دمایی

گرمای بالا یا سرمای زیاد می تواند صدمات نا خوشایندی به سمعک شما وارد  کند و عملکرد سمعک  را پایین آورد. البته این نکته قابل ذکر است که  آسیبی که به دلیل تغییر دما در سمعک پیش می آید بیشتر حاصل از چگالی رطوبت در درون سمعک است و نه دقیقا خود دمای بالا نیست.

این تغییرات دما ممکن است در هر موقع روز بوجود آید، مثلا در روز های گرم تابستان که از هوای بسیار گرم محیط بیرون وارد هوای سرد حاصل از کولر می شوید. این مشکل در مناطقی که دارای رطوبت بالا و تعریق هستند چند برابر می شود.

برای پیشگیری از خرابی سمعک توجه داشته باشید که   هیچوقت سمعک خود را بر روی رادیاتور شوفاژ و یا کولر، نزدیک اجاق گاز، زیر پنجره ای که خورشید به آن مستقیما می تابد، داشبورد ماشین در روز های گرم و یا در حالت کلی در مکان هایی که ممکن است تغییرات دمایی زیادی داشته باشند قرار ندهید. علاوه بر این هیچوقت به منظور خشک کردن و کم کردن رطوبت سمعک خود آن را در خشک کن یا فر قرار ندهید.

 

 

تعمیر سمعک به دلیل رطوبت

نگهداری از سمعک بطور روزانه و سرویس منظم آن بسیار مهم می باشد.رطوبت یکی از عوامل مهم خرابی سمعک است. محیط مناسب برای سمعک های از نوع داخل  گوش باید دارای رطوبت نسبی بین ۴۰ تا ۷۰ درصد و یک دمای ثابت ۳۶ درجه ای باشد.

هر چیز خیس، رطوبت بالا، تعریق، چگالش و یا غرق شدن اتفاقی سمعک در استخر یا وان حمام می تواند به سمعک فرد آسیب زده و مانع از کارکرد خوب آن شود پس همیشه سمعک خود را خشک نگه دارید.

علاوه بر این فرد باید بعد از حمام کردن ابتدا گوش خود را خوب خشک کرده و بعد سمعک را استفاده کنید. البته در بین سمعک های نسل جدید سمعک هایی ضد آب نیز وجود دارد و رطوبت به آن ها آسیبی وارد نمی کند.

 

 

تعمیر نویز سمعک

 

اگر سمعک شما شروع به تولید نویز و صدای اضافه می کند  چگونه آن را تعمیر کنید.در صورتی که  سمعکتان صدایی مانند صدای صوت تولید می کنداین صدا را به اصطلاح فیدبک گویند که معمولا به دلیل درست جا نگرفتن سمعک در درون گوش می باشد.

 

 

علت نویز سمعک و سوت کشیدن سمعک در بیشتر مواقع ممکن است به دلیل نا مناسب بودن قالب سمعک و یا صرفا درست قرار نگرفتن سمعک در گوش باشد. یکی دیگر از دلیل تولید این صدا می تواند جمع شدن جرم گوش و مسدود شدن میکروفون و پورت صدای سمعک نیز باشد.

 

 

گارانتی سمعک

 

به طور کلی شرکت نماینده برند هر سمعک در ایران موظف است تا سمعک دریافت شده توسط بیمار را تا یک مدت زمان معلوم مورد پشتیبانی و ضمانت خود قرار دهد.

به عبارتی این شرکت ها باید به کاربر سمعک خدمات پس از فروش را ارائه دهند لذا به هنگام خرید  سمعک گارانتی سمعک را نیز دریافت کنید و برای هر کدام از سمعک ها کارت گارانتی مطالبه کنید. با در دست داشتن کارت گارانتی متخصص شنوایی به ارائه خدمات پس از فروش رایگان تا مدت زمان معلوم می پردازد.

 

در نگهداری سمعک به این نکات توجه کنید

-هنگام استفاده ارایش ،کرم و عطر و ..سعک را از گوش خود خارج کنید.

-هرگز سمعک خود را  داخل هیچ  گونه  مایعی فرو نکنید.

-سمعک خود را نزدیک حرارت و زیر نور مستقیم خورشید  قرار ندهید.

-در هنگام خواب باتری را دربیاورید تا طول عمر باتری شما  بیشتر ‌شود.

-در هنگام خواب سمعک را دربیاورید تا گوش شما در هوای ازاد قرار بگیرد تا از تجمع میکروب‌ها و قارچ‌ها جلوگیری شود.

قالب سمعک را به طور منظم با آب نیمه گرم و صابون شستشو دهید تا کاملا خشک شود.

 

چه زمانی برای تعمیر سمعک به متخصص مراجعه کنیم ؟

در صورت انجام موارد  بالا  باز هم مشکل سمعک تان حل نشد، اگر سمعک سوت آزار دهنده دارد، یا  اگر از کار افتاده  است به متخصص مراجعه کنید .

زیرا در برخی مواقع به علت ضربه به سمعک و یا عوامل دیگر ممکن است برای بدنه سمعک و یا قالب مشکل فیزیکی پیش بیاید که باید برای تعمیر و اصلاح آن به ادیولوژیست مراجعه کنید .

گاهی باوجود قالب گیری و ساخت کاملا درست، به دلایل مختلفی ممکن است دیگر شرایط فعلی سمعک برایتان مناسب نباشد و موجب آزار شما گردد که در این شرایط حتما به ادیولوژیست خود مراجعه کنید  تا مشکل شما رفع شود. برای رفع خرابی سمعک و تعمیرات انواع سمعک به کلینیک های معتبر شنوا سنجی  مراجعه کنید.

 

 

 

 

مدت زمان گارانتی سمعک

مدت زمان گارانتی سمعک زمانی را شامل می شود که سمعک دریافت شده تحت سرویس دهی رایگان باشد. یعنی این مدت زمانی که پشتیبانی از سمعک توسط شرکت وارد کننده برند به صورت رایگان انجام می گیرد.

شرکت های مختلف مدت زمان های مختلف برای گارانتی در نظر می گیرند برای مثال سمعک استارکی آمریکا از زمان دریافت محصول تا به مدت ۲ سال تحت گارانتی کامل شرکتی قرار دارد.

اکثر شرکت های مختلف یک تا دو سال گارانتی برای سمعک های خود در نظر می گیرند و گارارنتی سمعک یکی از مهم ترین بخش های خدمات دهی این نمایندگی ها محسوب می شود.

 

البته توجه کنید که گارانتی  سمعک شما  تنها زمانی  معتبر لست اعتبار قانونی می تواند داشته باشد که توسط متخصص شنوایی شناسی تجویز گردد و کاربر سمعک را توسط شنوایی شناس از نمایندگی مجاز سمعک دریافت کرده باشید در غیر این صورت نمی توانید از گارانتی سمعک استفاده کنید.

 

 

مواردی که در سمعک شامل گارانتی می شود

-از کار افتادن و خاموش شدن سمعک

-ضعیف شدن و یا کاهش صدای سمعک

-سرویس کامل و جرم گیری سمعک

– مشکلات در درب باتری سمعک و مسائل مربوط به باطری

-تغییرات در لوله و قالب سمعک

 

 

مواردی که شامل گارانتی سمعک نمی باشد

-سوختن رسیور سمعک به هر دلیل مانند خیس شدن سمعک

-سوختن میکروفون سمعک

-شکستن پوسته سمعک

 

کدام قسمت سمعک به تعمیرات نیاز دارد؟

 

باتری سمعک

مسائل مربوط به باتری در انواع سمعک  خیلی رایج هستند، اما برطرف کردن آن نیز به سادگی امکان پذیر است. خیلی پیش می آید که شما فراموش کنید باطری سمعک خود را تعویض کنید.

 

و به همین سادگی ممکن است شما صدای بوق هشدار سمعک خود را نشنوید. اگر زمانی که سمعک خود را گذاشتید و متوجه شدید کار نمی کند، بهتر است سریع باطری آن را بررسی کنید، شاید با این کار دیگر نیازی نداشته باشید به پزشک شنوایی خود مراجعه کنید.

 

 

تیوب یا لوله سمعک

تیوب یا لوله سمعک که در پشت گوشی به کار می رود و پشت لاله گوش قرار می گیرد، این لوله ها هراز گاهی باید تعویض شود.

این تعویض به دلیل کشیدگی، تغییر رنگ، سفت شدن، ترک خوردگی و یا رطوبت می توانند چند مورد از دلائل تعویض لوله سمعک پشت گوشی باشند. در صورتی که متخصص شنوائی شما نحوه ی تعویض تیوب یا لوله را به شما آموزش داده باشد، و ابزار لازم را هم داشته باشید، خود شما می توانید تیوب آن را عوض کنید، و یا می توانید به متخصص شنوایی خود برای تعویض آن مراجعه کنید.

صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *