سمعک کودکان

Posted on

سمعک کودکان

سمعک کودکان : تجویز سمعک در نوزادان و کودکان امری بسیارمهم و حساس است  و حتما باید توسط متخصص شنوایی شناسی صورت پذیرد.

 

سمعک کودکان

 

 

مناسب ترین زمان برای تجویز سمعک کودکان قبل از ۶ ماهگی است و اگر در بازه زمانی سمعک مناسب تجویز شود و برنامه توانبخشی و تربیت شنوایی برای کودک ارائه شود، کودک می تواند مهارت های رشدی همانند افراد عادی و هم سن و سال خود را کسب نماید.

 

انواع سمعک کودکان

کودکان با توجه به میزان شدت شنوایی می توانند  انواع مختلفی از سمعک ها را برای آنها  استفاده کرد د که در اینجا به برخی از آنها اشاره شده است.

 

– سمعک درون گوشی (ITE): قابل استفاده در داخل گوش بیرونی است و براساس قالب گوش هر فرد ساخته می شود.

 

– سمعک پشت گوشی (BTE): قابل استفاده در پشت گوش می باشد که بیشترین تجویز برای کودکان این نوع سمعک می باشد.

 

– سمعک درون کانالی: کاملا درون کانال گوش قرار می گیرند و شامل دو نوع  درون کانالی (ICT) و کاملا درون کانالی (CIC) است.

انتخاب سمعک کودکان به چه عواملی بستگی دارد؟

 

مشکلات شنوایی در کودکان بسته به میزان شدت آن، متفاوت است وعوامل مختلفی درانتخاب سمعک کودکان دخیل است. از جمله می توان به محدودیت های فیزیکی کودک، شرایط پزشکی او، شدت کم شنوایی وغیره اشاره داشت.

سمعکی که برای کودک تجویز می شود به عواملی بستگی دارد که توسط پزشک متخصص تعیین می شود. امابه طور کلی می توان به این موارد اشاره کرد

-اینکه شکل و ظاهر گوش خارجی باید درست باشد و اگراز شکل طبیعی خارج شده باشد کودک نمی تواند ازسمعک پشت گوشی استفاده کند.

اگرعمق مجرا کم باشد یا میزان رطوبت و جرم در گوش زیاد باشد، سمعک داخلی گوش مناسب نمی باشد. گوش هایی که نیاز دارند که آب موجود درآنها تخلیه شود نمی توانند از مدل های گفته شده استفاده کنند. از دیگرعوامل تعیین کننده سمعک کودکان می توان به مهارت خود کودک در برداشتن سمعک و قرار دادن آن در گوش و شدت شنوایی نام برد.

 

 

پیدا کردن بهترین سمعک برای کودکان

در ابتدا این را بدانید که استفاده از دو سمعک برای کودکان مناسب تر است.متخصص شنوایی سنجی می تواند با توجه به افت شنوایی کودک و نیازهای درکی کودک، بهترین سمعک را برای کودک انتخاب نماید معمولا برای کودکان از سمعک های پشت گوشی استفاده می شود و چون کودک در حال رشد است و لاله و و مجرای گوش در حال تغییر است، هر چند وقت یکبار قالب سمعک باید تعویض شود.

 

 

دلایل استفاده از سمعک های پشت گوشی برای کودکان به شرح زیر است

۱-    سمعک های پشت گوشی به انواع قالب های سخت،نرم،سیلیکونی و غیره وصل می گردد.

۲-    تعویض قالب سمعک های پشت گوشی برای کودکان که در حال رشد هستند راحت تر و آسان تر است.

۳-    تمیز کردن و گذاشتن وداشتن سمعک های پشت گوشی راحت است.

۴- معمولا این نوع سمعک های برای همه افت های شنوایی مناسب هستند.

۵- سمعک های پشت گوشی به وسایل دیگر ارتباطی (از جمله موبایل، تلوزیون و…)متصل می شوند

۶-    قالبهای سمعک های پشت گوشی برای مجراهای کوچک مناسب تر است.

چگونه باید بفهمیم کودکمان نیاز به سمعک دارد یا کاشت حلزون

اکثر کودکانی که دچار کم  شنوایی هستند می توانند از سمعک استفاده کنند اما در برخی از آنها با توجه به میزان کم  شنوایی، کاشت حلزون بهتر است.

متخصصین شنوایی و گوش و حلق و بینی براساس نوع و شدت کم  شنوایی و همچنین ساختار گوش و انجام پروتکل های مصوب کودک را کاندید استفاده از کاشت حلزون می  کنند.

برای هر کودک کم  شنوا ابتدا سمعک تجویز می  شود اما اگر کم  شنوایی کودک عمیق باشد و بعد ا استفاده از سمعک و شرکت در کلاس  های تربیت شنوایی، در رشد گفتار و زیان کودک پیشرفتی حاصل نشد با توجه به نظر متخصصین شنوایی، گفتار درمانی بعد از ارزیابی  های دقیق، از سن ۲ سالگی به بالا کودک کاندید کاشت حلزون خواهد شد.

 

اهمیت تجویز سمعک برای نوزادان و کودکان

سمعک می‌تواند به بهبود شنوایی و گفتار کودکان کم شنوا بسیار کمک کننده باشد، به‌ویژه در کودکان مبتلا به کم شنوایی حسی‌عصبی،  کم شنوایی در گوش داخلی، به علت آسیب سلول‌های موئی یا آسیب عصب شنوایی است. اگر شنوایی‌شناس برای کودک شما سمعک تجویز کرد، به چند دلیل کودک شما باید از سمعک‌ها به صورت مداوم استفاده کند، به‌ویژه اگر نوزاد یا کودک شما در اوایل دوران زندگی خود است.

 

از تولد تا سه سالگی مغز کودکان سریع رشد می‌کند. شنیدن صداها به صورت دائمی و همیشگی برای رشد طبیعی و تکامل راه‌های عصبی مربوط به شنوایی، گفتار و زبان در مغز خیلی مهم و حیاتی است.

گوش دادن و صحبت کردن در اوایل زندگی برای رشد و توسعه زبان کودک اهمیت بسیاری دارد. دریادگیری زبان اول، ما نمی‌توانیم دقیقا مثل مدرسه به کودک آموزش بدهیم .

کودکان کلمات، دستور زبان شفاهی (نحو) و ساختار زبان را از طریق شنیدن پیوسته گفتار خانواده و دیگران به طور اتفاقی فرا می‌گیرند. اما در کودکان کم شنوا، این یادگیری اتفاقی باید  با تربیت شنوایی و گفتار درمانی وهمچنین تمرکز روی ورودی شنیداری کودک کم شنوا تکمیل شود.

 

 

سمعک کودکان

 

 

پشنوایی پیوسته و مداوم برای کودکان مهم است ، به‌ویژه در ارتباط نوزادان و خردسالان با والدین‌شان که باعث اعتماد می‌شود و منجر به رابطه‌ای منسجم و قابل پیش‌بینی در خانواده می‌شود.

سمعک به‌ویژه برای کودکان می‌تواند سودمند باشد، به علت اینکه مغز کودکان سریع رشد می‌کند. صداهای ورودی به مغز منجر به بهبود رشد گفتارو عملکردهای شناختی در کودکان می‌شود.

کوچکترین سمعک

کوچکترین سمعک ها  به صورت سفارشی و بر اساس اندازه و شکل گوش شما، در عمق داخل کانال گوش  ساخته می شود ، به طوری که هیچ کس نمی تواند آن ها را ببیند و کاملا در درون گوش شما قرار دهد. یک شنوا سنج بر اساس شرایط گوش بیمار و میزان افت شنوایی وی ، یکی از انواع کوچکترین سمعک ها را در برندهای مختلف مثل استارکی ، یونیترون ، ویدکس ، زیمنس و …. به او پیشنهاد می شود.

 

 

کوچکترین سمعک ها

 

– سمعک Intiga از برند اتیکن : این نوع سمعک  نوعی سمعک  هوشمند می باشد که در داخل کانال گوش قرار می گیرد ، دارای قابلیت هایی مثل تشخیص نشانه های گفتاری می باشد و در وضعیتی نزدیک به پرده ی گوش بیمار قرار می گیرد. به همین دلیل  وضوح و کیفیت صدا بسیار خوب خواهد بود . این سمعک یکی از کوچکترین سمعک ها ی موجود در جهان است .

 

 

– سمعک Soundlens از برند استارکی : سمعکی است نامرئی  که در عمق کانال گوش بیمار جای می گیرد .دارای ویژگی هایی  کنترل فیدبک بسیار عالی، حفاظت گفتار و تکنولوژی کاهش نویز می باشد.

 

– کوچکترین سمعک نانو Nano از برند فوناک : این سمعک دارای حداقل اندازه با حداکثر کارایی است که  کاملا پیشرفته و در محیط های مختلف شنوایی قرار می گیرد . نانوی فوناک مناسب افت های شنوایی ملایم تا متوسط شدید است.

 

– سمعک میکرو CIC از برند یونیترون : کاملا نامرئی و با قرارگیری در داخل کانال گوش می باشد . سمعکی هوشمند و تخصصی است.

 

 

 

سمعک داخل گوش

 

 

 

این سمعکها به صورت سفارشی براساس قالب اولیه گرفته شده از گوش ساخته می شوند . با توجه به رنگ پوست رنگ بندی های متفاوتی دارند و اندازه آن از کوچک تا بزرگ است.

 

 

 

 

سمعک داخل گوش یا نامرئی (IIC)

این نوع سمعک کوچکترین سمعک های داخل گوش هستند . این سمعکها معمولا درعمق کانال گوش و در برخی از مدلها بعد از خم دوم کانال گوش قرار می گیرند. معمولا سمعک های نامرئی برای کم شنوایی های ملایم تا متوسط طراحی شده اند.

 

 

سمعک کاملا داخل کانال (CIC)

این سمعکها نیز دررده کوچکترین سمعکهای سفارشی قرار دارند. سمعک CIC کاملا در داخل کانال گوش قرار می گیرند و مناسب افت شنوایی خفیف تا متوسط شدید هستند . این سمعکها تقریبا نامرئی هستند و معمولا برای کسانی تجویز می شوند که ظاهر سمعک برای آنها اهمیت دارد.

سمعک داخل کانال (ITC)

 

سمعکهای ITC دربخش پایانی صدفه ی لاله گوش قرار می گیرند . استفاده از آن آسان است و از آنجا که آنها بزرگتر از مدل CIC هستند ، عمر باتری طولانی تری نیز دارند و می توانند ویژگیهای اضافی مانند میکروفن جهت دار برای درک بهتر گفتار در محیط های پر سر و صدا و ولوم کنترل داشته باشند . سمعک ITC مناسب افت شنوایی ملایم تا متوسط شدید از نظر پزشکی است.

 

 

 

سمعک داخل گوش فول شل  (ITE)

 

 

 

مدلهای فول شل در داخل صدفه گوش بیرونی قرار دارند . اندازه بزرگ آنها اجازه می دهد تا حداکثر تعداد کنترلهای اضافی و ویژگیهایی از قبیل میکروفن جهت دا در آنها تعبیه شود . به علت استفاده از باتری بزرگتر ، طول عمر باتری بیشتر خواهد شد . در واقع آنها یک سمعک بزرگ با قدرت کافی هستند . این مدل سمعک ، برای کم شنوایی های خفیف تا شدید توصیه می شود .

 

 

 

 

مراقبت از سمعک کودکان

 

همان گونه که می دانید استفاده از سمعک در روزهای اول برای کودکان  ناخوشایند است و ممکن است آن را پس بزند. اما باید در کنار حمایت عاطفی از کودک، از سمعک هم مراقبت شود. سمعک باید همواره خشک باشد و دور از گرما قرار بگیرد. در صورتی که از باتری استفاده شود باید مرتب چک شود و تعویض شود. زمانی که از سمعک استفاده می کنید از اسپری های مختلف که امکان نفوذ به گوش را دارند باید خودداری شود.

 

بهترین نوع سمعک برای کودکان

به طور معمول و به دلایل مختلف برای کودکان سمعک پشت گوشی تجویز می گردد. مزایای استفاده از این نوع سمعک به این شرح می باشد:

– سمعک پشت گوشی با انواع مختلفی از قالب ها تجویز می شود.

-همان طور که کودک بزرگتر می شود، قالب را می توان دوباره ساخت و نیازی به تعویض خود سمعک نیست.

-سمعک پشت گوشی با درجات و انواع مختلف کم شنوایی سازگار است.

– قالب ها برای کودکان راحت است زیرا با مواد نرم ساخته می شوند.

– سمعک پشت گوشی قابلیت اتصال به تله کویل یا ورودی مستقیم صدا (DAI) و دیگر وسایل کمک شنوایی از جمله سیستم FM را دارد.

-زمانی که کودک شما کمی بزرگتر شده است ، با تشخیص ادیولوژیست می توان از سمعک های داخل گوش که کمتر قابل دید هستند استفاده کرد.

 

 

سمعک کودکان باید تمامی ویژگی های زیر را داشته باشد

– سمعک کودکان باید حتما دیجیتال هوشمند باشد.

– سمعک باید حتما زیر نظر متخصص شنوایی نوزادان و کودکان تجویز شود

-سمعک کودکان باید سیستم وایرلس داشته باشد

-سمعک باید حتما برنامه های اتومات داشته باشد

-سمعک باید برنامه انتقال فرکانسی داشته باشد

– سمعک باید قابلیت فیدبک گیری بالایی داشته باشد.

 

صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *