ضربان قلب

Posted on

ضربان قلب بالا

تپش قلب باعث ادامه حیات می شود ولی اگر تپش و ضربان قلب بالا احساس شد نشانه خوبی به حساب نمی آید. احساس تپش قلب که مثل کوبیدن قفسه سینه است احساس ترس در فرد ایجاد می کند.

ضربان قلب بالا

تپش قلب

در شرایطی که فرد دچار ضربان قلب بالا (Heart palpitations) می شود احساس می کند قلبش سریع، لرزان و یا کوبنده می زند. عواملی مثل استرس و اضطراب، ورزش، سیگار کشیدن، مصرف کافئین، مصرف دارو یا در موارد خاص بعضی از انواع بیماری ها می تواند باعث بروز  ضربان قلب بالا شود. گاهی تپش قلب می تواند نگران کننده باشد (مثلا بعضی از اوقات نشانه آریتمی قلبی است)، اما خیلی مواقع مشکل خاصی نیست.

 

علایم ضربان قلب بالا

ضربان قلب بالا حالتی است که در آن قلب شدید تر و محکم تر از معمول کار می کند. امکان دارد این ضربان نه تنها در قفسه سینه،بلکه در گلو و گردن نیز احساس شود. ضربان قلب بالا در همه حالات ها ( هنگام فعالیت،  هنگام استراحت و یا هنگام ایستادن، نشستن و خوابیدن) می تواند، اتفاق بیفتد.هرگاه کسی پی در پی  ضربان قلب بالا داشته باشد و یا مبتلا به بیماری قلبی باشد، باید به متخصص قلب مراجعه نماید. هر گاه به مشکلاتی از جمله درد و ناراحتی در قفسه سینه، غش، تنگی شدید نفس و یا سرگیجه شدید، سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

 

علت تپش قلب

ضربان قلب بالا  می تواند علل متفاوتی داشته باشد. یکی از دلایل ضربان قلب بالا می تواند اختلال ترس یا هراس باشد. اختلال ترس یا هراس احساس وحشتناکی است که به صورت ناگهانی بروز می کند و نا آگاهانه و بی دلیل تکرار می‌شود و در طول مدت ترس، ضربان قلب بالا می رود و ممکن است باعث عرق یا تنفس سریع، احساس ضعف، بیهوشی وسرگیجه شود.

 

تپش قلب

 

دلایل دیگر ضربان قلب بالا

• واکنش های شدید عصبی مانند استرس و اضطراب، شک و یا هراس

• ورزش و فعالیت بدنی شدید باعث می شود ضربان قلب بالا را احساس کنید.

• مصرف کافئین مانند چای، قهوه، شکلات و نوشابه های مشکی

• کم آبی بدن و تب

• پایین آمدن قند خون نیز ممکن است باعث ضربان قلب بالا شود.

• کم خونی

• مصرف نیکوتین

• تغییرات هورمونی مربوط به عادت ماهیانه، بارداری و یا یائسگی

•حتی  مصرف داروهای سرماخوردگی هم می تواند منجر به ضربان قلب بالا شود.

• مصرف بعضی از داروهای استنشاقی بیماری آسم

• مصرف داروهای مسدود کننده بتا و ضد احتقان ها

• مصرف مواد مخدر همچون آمفتامین ها و کوکائین نیز ممکن است باعث ضربان قلب بالا شود.

 

ضربان قلب

 

اضطراب و ضربان قلب بالا

• چون انسان ها در حالت طبیعی ضربان قلبشان را حس نمی کنند، اگر زمانی متوجه ضربان قلب بالا در بدنشان شوند، حالت بدی پیدا می کنند که به آن ضربان قلب بالا می گویند و اکثرا به دلیل استرس و ورزش ها و فعالیت های بدنی شدید مثل دویدن ایجاد می شود و همیشه ضربان قلب بالا، دلیل بر وجود بیماری قلبی نمی باشد و نیازی نیست به متخصص قلب مراجعه شود.

 

• یکی از عمده ترین دلایل ضربان قلب بالا، داشتن مشکلات روحی و روانی است. بیماری های قلبی ای را که باعث بالا یا پایین آمدن ضربان قلب می شوند ، آریتمی یا بی نظمی ضربان قلب می نامند. خود آریتمی هم می تواند سبب شود ضربان قلب بالا داشته باشیم.

 

• افرادی که دارای سطح دانش و فرهنگ بالاتری هستند، تپش قلب را بیشتر از افراد دیگر احساس می کنند. این مشکل با هوشیاری قلبی ارتباط مستقیم دارد.

 

• در زمان هایی که فرد دراز کشیده است و به ویژه زمانی که شخص روی شانه چپ خوابیده است نیز ، ضربان قلب بالا، می تواند احساس  شود که علتش هم می تواند اضطراب و هم هوشیاری قلبی باشد.

 

• قلب مثل یک تریبون برای بقیه اعضای بدن عمل می کند و بسیاری از قسمت های بدن، زمانی بیماری خود را نشان می دهند که فرد به نارحتی قلبی مبتلا شود. افرادی نیز که پرکاری تیروئید دارند و علائمی مانند گرگرفتکی و تعریق بالا دارند، قلبشان تندتر می زند. افتادگی دریچه قلب (پرولاپس دریچه میترال)،نیز باعث ضربان قلب بالا می شود.

 

تپش قلب به خاطر یک سیکل (دوره) کامل انقباض قلب و پر و خالی شدن آن از خون رخ می دهد. در یک فرد بزرگسال، هر سیکل این انقباضات، در زمانی کمتر از یک ثانیه رخ می دهد. به همین علت ، تعداد تپش طبیعی قلب در  هر دقیقه، برای مردان در حدود ۷۰ و برای خانم ها در حدود ۷۵ ضربان می باشد.این تعداد تپش برای نوزادان که گردش خونشان تندتر است و سریع تر نفس می کشند در حدود ۱۳۰ ضربان به ازای هر دقیقه می باشد.

 

اضطراب و ضربان قلب

علائم و نشانه های ضربان قلب بالا

نشانه های فیزیکی ضربان قلب بالا آنقدر شدت زیادی دارد که ممکن است این حس به فرد دست دهد که می خواهد بمیرید و علائم آن می‌تواند شبیه حمله قلبی باشد. حتی ممکن است احساس درد در قفسه سینه داشته باشد. آرام نفس بکشد، احساس خفگی کند و حتی کنترل خود را از دست بدهد. حمله ضربان قلب بالا همچنین  باعث می شود  شما از خواب عمیق بیدار شوید. زمانیکه یک حمله طول می کشد ده دقیقه یا بیشتر است و پس ازتمام شدن، بیمار احساس کوفتگی و خستگی  شدید می کند .چون حمله غیر  قابل پیش بینی است معمولا باعث ایجاد ترس ، هیجان، یا نگرانی می‌شود و این احساس به شما دست می دهد که ممکن است حمله هرلحظه به شما دست بدهد.

 

 

از نشانه های ضربان قلب بالا سرگیجه، تنگی نفس، سرفه های ناگهانی، درد قفسه سینه و غش کردن می باشد. ضربان قلب بالا می تواند به علت به وجود آورنده اش وابسته باشد. مثلا اگر فرد ،ضربان قلب بالا  همراه با بیماری ریه داشته باشد، رنگ پوستش تیره و بدنش گرم است. اگرفردی  همراه با ضربان قلب بالا استرس داشته باشد، التهاب و رنگ پریدگی و در مواردی نیز خشکی دهان دارد.

 

 

نشانه های بیماری های قلبی

نشانه های بیماری های قلبی، در سنین مختلف متفاوت است ولی علامت بارز آن درد قفسه سینه است که معمولا به سمت پشت، دست چپ و یا فک منتهی می شود. ، تنگی نفس از دیگر نشانه های رایج بیماری های قلبی است که بیشتر در هنگام فعالیت بدنی و کم شدن توان تنفس فرد دیده می شود.مگر اینکه با معاینات و بررسی ها، خلاف آن ثابت شود. از نشانه های دیگر بیماری های قلبی عروقی، درد قسمت بالای شکم است که  گاهی ممکن است با درد معده یا مری اشتباه گرفته شود. همچنین ضعف و بی حالی، به ویژه در افراد با سن بالا و کم شدن نیروی بدنی، ممکن است از نشانه های دیگر بیماری های قلبی باشد.و حتماباید به بهترین متخصص قلب در کرج مراجعه شود.

متخصص قلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *