لابیاپلاستی

Posted on

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی : با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه جراحی‌ها و بخصوص جراحی زیبایی ،روز بروز تعداد افرادی که به جراحی‌های زیبایی رو می‌آورند بیشتر می‌شود .

لابیاپلاستی

دیده می‌شود که این‌ گونه جراحی‌های زیبایی در بین آقایان هم بسیار رایج شده است .هدف از جراحی‌های زیبایی ،زیباتر کردن صورت ،بدن و اندام‌های مختلف می‌باشد تا فرد حس بهتری به خود داشته باشد چراکه بشر از گذشته تاکنون همیشه به دنبال زیبایی بوده است .لابیاپلاستی نیز از دیگر جراحی‌های زیبایی می‌باشد که امروزه خانم‌ها اقدام به انجام آن می‌کنند.

لابیاپلاستی نوعی جراحی زیبایی می‌باشد که به‌ منظور زیباتر کردن ظاهر لابیا (لبه‌های واژن) انجام می‌شود، که به آن جراحی زیبایی واژن نیز می‌گویند. این جراحی پلاستیک به‌منظور تغییر دادن  شکل و کوچک کردن  اندازه لابیا انجام می‌شود .همچنین این عمل در صورت نامتقارن بودن لابیا نیز انجام می‌شود .گاهی لابیاها در حین زایمان تغییر شکل می‌دهند که در جراحی آن‌ها را ترمیم می‌کنند.

تا سال‌های اخیر عمل لابیاپلاستی در اتاق عمل و به‌ وسیله بیهوشی و با تیغ جراحی انجام می شد و پس‌ازاینکه شکل مطلوب حاصل می‌شد از بخیه برای ترمیم لبه‌های لابیا استفاده می‌شد که این بخیه‌ها از نوع  پلاستیکی و قابل‌ جذب بودند . امروزه با وارد شدن لیزر به دنیای جراحی، جراحان برای لابیاپلاستی نیز از لیزر استفاده می‌کنند .برش لیزر برخلاف تیغ جراحی با  ایجاد برش باعث انعقاد هم می‌شود و به‌ جز موارد خاص دیگر نیازی به استفاده از بخیه نیست و همین سبب می‌شود  لبه‌های لابیا صاف و بدون اسکار و قرینه  کنار هم قرار بگیرند.چون  بخیه خیلی از مواقع  باعث ایجاد اسکار و بدشکلی می‌شود.

 عمل لابیاپلاستی

کاندیدای مناسب برای لابیاپلاستی

خانم‌هایی که لابیامینورهای بزرگی دارند یعنی لبه‌های اطراف دهانه واژن آن‌ها بزرگ و پهن است برای انجام لابیاپلاستی گزینه مناسبی هستند .همچنین خانم‌هایی که زایمان طبیعی کرده‌اند و درد و مشکلات جنسی دارند ،این عمل زیبایی به آن‌ها توصیه می‌شود.در برخی از خانم‌ها ممکن است  در زمان مقاربت جنسی پوست ضخیم کلیتوریس آزاردهنده باشد که با  لابیاپلاستی می‌توان آن را درمان کرد .این عمل علاوه بر درمان این‌گونه مشکلات ،باعث زیبایی ظاهری دستگاه تناسلی نیز می‌گردد.

نحوه‌ی انجام عمل لابیاپلاستی

جراحی زیبایی لابیاپلاستی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود و درد زیادی ندارد. همچنین دوره نقاهت آن کوتاه‌مدت خواهد بود چراکه در این ناحیه گردش خون بسیار بالا است. دوره‌ی نقاهت بعد از این عمل حدود سه روز خواهد بود و بعدازآن با انجام توصیه‌های پزشک ، می‌توان به‌زودی به بهبودی کامل رسید.

انجام عمل لابیاپلاستی

این عمل  را  با بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند و  دوره نقاهت آن کوتاه و در حدود سه روز است  چون گردش خون در این قسمت بسیار بالاست و پس از جراحی با توصیه پزشک می‌توان خیلی زود به بهبودی رسید. پس از انجام  لابیاپلاستی در صورتی‌ که بیمار متوجه شد که تورم و کبودی او رو به افزایش است و یا در محل بخیه‌ها  ترشح زرد یا سبزرنگ وجود دارد باید پزشک خود را در جریان بگذارد. همچنین در صورت بوی بد واژن هم باید حتماً به پزشک مراجعه کرد.

نقش جراح در لابیاپلاستی

نقش جراح در انجام لابیاپلاستی

گاهی اوقات ممکن است به دلیل انتخاب اشتباه جراح برای عمل مشکلات زیادی برای بیمار ایجاد شود .در صورتی‌ که پزشک از تخصص و مهارت کافی برای انجام لابیاپلاستی برخوردار نباشد ممکن است باعث نازیبا شدن ، عدم تقارن ، کند شدن کامل لابیا ، مشکل در ارگاسم و بروز مشکلات جدی در ناحیه تناسلی شود.جراح مهم‌ترین اصل در جراحی زیبایی محسوب می‌شود  و در صورت  نداشتن تخصص کافی حتی باوجود استفاده  از بهترین دستگاه‌ها نتیجه دلخواه حاصل نمی‌شود.

انواع روش‌های لابیاپلاستی

در دنیای امروز روز به‌ روز دانش و تکنیک‌های پزشکی در حال پیشرفت و  به‌روزرسانی است ،  لابیاپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نیست . تکنیک‌های مختلفی برای انجام این عمل  وجود دارد  که جراح با بررسی‌هایی که انجام می‌دهد یکی از تکنیک‌های لابیاپلاستی را برای بیمار انتخاب می‌کند ، فقط پزشک متخصص می‌تواند انتخاب نماید کدام تکنیک لابیاپلاستی برای بیمار مناسب‌تر می‌باشد  ، چیزی که در تمام تکنیک‌های لابیاپلاستی مشترک است این است که پزشک مقداری از لب‌های بزرگ و کوچک را برمی‌دارد .

ناراحتی‌هایی که ممکن است پس از انجام لابیاپلاستی برای بیمار اتفاق رخ دهد:

  • احساس درد و ناراحتی کمی پس از لابیاپلاستی
  • احساس درد در حین انجام فعالیت‌های روزانه
  • احساس درد هنگام ورزش
  • احساس درد در زمان مقاربت

احساس درد و ناراحتی امری طبیعی می‌باشد ولی جای هیچ‌گونه نگرانی نیست چون با گذشت مدت‌ زمان کمی از بین می‌رود .برخی از خانم‌ها  تمایل دارند کلاهک روی کلیتوریس را کوچک‌تر کنند که این کار همزمان با عمل لابیاپلاستی قابل انجام است  .

 

صفحه اصلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *